Macie czasami wrażenie, że poświęcacie nauce dużo czasu, ale niewiele z tego wynika? Może po prostu obrane metody uczenia się nie są najlepsze? Oto kilka porad, dzięki którym nauka będzie efektywna.  Zobaczcie jak robią to inni ...

1. Po co się uczysz?

Jedno z podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, to po co w zasadzie się uczysz? Odnajdź w sobie motywację do nauki, a pójdzie ci zdecydowanie łatwiej. W końcu są różne sposoby uczenia się i nie zawsze chodzi o to, żeby zdać egzamin na 5, a po prostu, żeby go zdać... ;)
 
 

2. Plan nauki

Nauka pójdzie ci zdecydowanie lepiej, jeśli postawisz na sprawdzone metody i techniki uczenia się. Jedną z nich jest stworzenie planu nauki a następnie trzymanie się go. Odpowiednie rozplanowanie nauki może znacznie ułatwić zadanie, tym bardziej, jeśli w rozpisce uwzględnisz też czas na przerwy (to podstawa!). Łatwiej jest się uczyć, kiedy wiesz, ile jeszcze zostało czasu do odpoczynku. W końcu w szkole najciekawszym przedmiotem były przerwy, prawda?
 

3. Znajdź odpowiednią miejscówkę

Odpowiednie miejsce do nauki to już część sukcesu. Dobrze, jeśli będzie to tylko twoja przestrzeń, w której nikt nie będzie ci przeszkadzał. Dbaj o to, by pomieszczenie, w którym się uczysz, było przewietrzone i było jasne – zdecydowanie lepiej jest się uczyć przy świetle dziennym. Pamiętaj też, że może i nauka na leżąco jest wygodna, ale z nauki na kanapie już tylko krok do a) drzemki lub b) oglądania czegoś w TV. Polecamy pozbycie się rozpraszaczy i postawienie na ciszę, aczkolwiek znamy takich, którzy uczą się przy muzyce.
 
 
 

4. Jak się skupić?

Odpowiednia koncentracja jest niezwykle ważna. Rozwijanie jej może doprowadzić do polepszenia pamięci, a to z kolei – do lepszego uczenia się. Brak koncentracji skutecznie utrudnia naukę. Pamiętaj, że na koncentrację wpływa także dieta oraz odpowiednia kondycja fizyczna oraz... sen!
 
 
 

5. Pamiętaj o przerwie

Nie sztuką jest uczyć się cały dzień, nie dając sobie nawet chwili wytchnienia. Mózg nie jest w stanie przyswajać wiedzy przez więcej, niż 45 minut. Wszystko, co dotrze do niego później – wyparuje szybciej, niż ci się wydaje. To dlatego przerwy są tak ważne. Wykorzystaj je nie tylko np. na drzemkę, ale też na przewietrzenie głowy czy ćwiczenia.
 
 

6. Najpopularniejsze metody efektywnego uczenia się

Można powiedzieć, że ile osób, tyle różnych metod uczenia się. Nie sposób podać idealnej – każdy musi wypracować sobie swój system. Jedni są wzrokowcami i muszą sobie rozrysować schematy lub odpowiednie treści zaznaczać różnymi kolorami. Jeszcze inni robią tzw. fiszki. Pomocne jest też samodzielne robienie notatek – notując, automatycznie więcej zapamiętujemy.
 
 
 

7. Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj

Powtórki pomagają nie tylko utrwalić wiedzę, ale stanowią też dobrą rozgrzewkę dla umysłu przed dalszą nauką. Badania wykazują, że już 40-sekundowe intensywne powtarzanie pozwala zapamiętać znacznie więcej. Możesz to robić albo samodzielnie, albo np. opowiadać komuś to, czego właśnie się dowiedziałeś – ta metoda także się sprawdza!
 
 
 
 

8. Czas na nagrodę!

Nauka zawsze lepiej idzie, jeśli wiemy, że na koniec będzie nagroda. Warto wymyślić sobie system tzw. małych gratyfikacji, dzięki którym przyswajanie wiedzy jest przyjemniejsze. W końcu na pewno uczyliście się sumienne i dzięki temu zasłużyliście na mały bonus, prawda?
 

Rekrutacja 2024/2025

Informacja dla wychowanka

Kontakt z Bursą Szkolną

Zamówienia publiczne

Zaproszenie do złożenia oferty dostaw

oraz informacja z otwarcia ofert:

- mięs i wędlin

-  produktów spożywczych

- produktów mleczarskich

Zamówienia publiczne poniżej
130 000 zł netto.

Biuletyn Informacji Publicznej

Like Box

Gościmy

Odwiedza nas 102 gości oraz 0 użytkowników.