10 kwietnia o 6.30 wyruszyliśmy naprzeciw przygodzie. W tym roku naszym celem było poznanie dziedzictwa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w malowniczym, pełnym zieleni miejscu Katowic, jakim jest Plac pod Lipami. To część jednej z dwóch wyjątkowych dzielnic Katowic - Giszowca.

Drugie zabytkowe osiedle górnicze to Nikiszowiec. W trakcie dalszego zwiedzania miasta zobaczyliśmy modernistyczny Sejm Śląski, Gmach Urzędów Niezespolonych, Stary Dworzec. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w Akademii Muzycznej, gdzie mieliśmy możliwość uczestniczenia w próbie chóru uczelnianego. Ale wrażeń było jeszcze więcej – kolejnym punktem naszej wycieczki było Planetarium Śląskie, gdzie nowoczesny system projekcyjny pozwolił nam na wyprawę „Do krańców wszechświata”. Zobaczyliśmy około 100 milionów gwiazd i poznaliśmy ich odległości od Ziemi.

            Kolejnego dnia podczas zwiedzania wystawy „Skąd my są” w Muzeum Śląskim dowiedzieliśmy się o dynamice dziejów, wielokulturowości i wiodącej roli przemysłu Śląska.

Następnym etapem była Kopalnia Guido. Mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na głębokość 320 m ppm zjechaliśmy oryginalną górniczą szolą. W trakcie podziemnej wędrówki poznaliśmy techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych oraz zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią. Część trasy pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną - jedyną tego typu kolejką górnicza na świecie udostępnioną dla turystów!

Wycieczka dostarczyła nam wiele ciekawych doświadczeń i wrażeń, choć widzieliśmy zaledwie ułamek śląskiej Krainy. Region ten posiada wiele ciekawych miejsc, obok których nie można przejść obojętnie.

Rekrutacja 2024/2025

Informacja dla wychowanka

Kontakt z Bursą Szkolną

Zamówienia publiczne

Zaproszenie do złożenia oferty dostaw

oraz informacja z otwarcia ofert:

- mięs i wędlin

-  produktów spożywczych

- produktów mleczarskich

Zamówienia publiczne poniżej
130 000 zł netto.

Biuletyn Informacji Publicznej

Like Box

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Gościmy

Odwiedza nas 301 gości oraz 0 użytkowników.