10 kwietnia o 6.30 wyruszyliśmy naprzeciw przygodzie. W tym roku naszym celem było poznanie dziedzictwa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w malowniczym, pełnym zieleni miejscu Katowic, jakim jest Plac pod Lipami. To część jednej z dwóch wyjątkowych dzielnic Katowic - Giszowca.
Drugie zabytkowe osiedle górnicze to Nikiszowiec. W trakcie dalszego zwiedzania miasta zobaczyliśmy modernistyczny Sejm Śląski, Gmach Urzędów Niezespolonych, Stary Dworzec. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w Akademii Muzycznej, gdzie mieliśmy możliwość uczestniczenia w próbie chóru uczelnianego. Ale wrażeń było jeszcze więcej – kolejnym punktem naszej wycieczki było Planetarium Śląskie, gdzie nowoczesny system projekcyjny pozwolił nam na wyprawę „Do krańców wszechświata”. Zobaczyliśmy około 100 milionów gwiazd i poznaliśmy ich odległości od Ziemi.
Kolejnego dnia podczas zwiedzania wystawy „Skąd my są” w Muzeum Śląskim dowiedzieliśmy się o dynamice dziejów, wielokulturowości i wiodącej roli przemysłu Śląska.
Następnym etapem była Kopalnia Guido. Mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na głębokość 320 m ppm zjechaliśmy oryginalną górniczą szolą. W trakcie podziemnej wędrówki poznaliśmy techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych oraz zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią. Część trasy pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną - jedyną tego typu kolejką górnicza na świecie udostępnioną dla turystów!
Wycieczka dostarczyła nam wiele ciekawych doświadczeń i wrażeń, choć widzieliśmy zaledwie ułamek śląskiej Krainy. Region ten posiada wiele ciekawych miejsc, obok których nie można przejść obojętnie.