Koniec roku szkolnego to czas podsumowań.  W Bursie Szkolnej to czas podsumowania całorocznej pracy opiekuńczo wychowawczej, którego dokonał dyrektor Bursy Szkolnej mgr inż. Ryszard Stefankiewicz. Poniedziałkowe popołudnie 13 czerwca 2016 roku obfitowało w miłe chwile podziękowań i nagród dla wychowanków, którzy wyróżniali się pozytywną postawą, zaangażowaniem w życie bursy. Nagrodzeni również zostali laureaci  Konkursu Ekologicznego pt. „Czyste środowisko, najlepsze uzdrowisko” oraz wychowankowie biorący udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Bursy  drużyn pięcioosobowych. Przedstawiciele Rady Wychowanków Bursy w składzie Wiktoria Zegzuła, Norbert Wójcik i Kacper Sitarz  przygotowali część artystyczną, w której wyrazili swoją wdzięczność za czas i trud włożony w ich wychowanie. Symboliczny bukiet kwiatów był wyrazem podziękowania składanego  na ręce pana dyrektora dla wychowawców, administracji i obsługi. Ważną częścią spotkania było pożegnanie uczniów trzeciej klasy gimnazjum. Przedstawiciele odchodzącej młodzieży wyrazili wdzięczność za wspólnie spędzone lata. Pan dyrektor podziękował wychowawcom i wychowankom, a zwłaszcza gimnazjalistom, za aktywny udział w całorocznym życiu placówki oraz życzył wszystkim bezpiecznych wakacji. Na zakończenie zaprosił wszystkich do udziału w wycieczce do Jura Parku w Bałtowie, sponsorowanej przez bursę. We wtorkowe popołudnie 14 czerwca 41 wychowanków naszej placówki z wychowawcami uczestniczyło w wycieczce do Jura Parku w Bałtowie. Podczas wycieczki mieliśmy okazję odwiedzić krainę dinozaurów. Podążając ścieżką dydaktyczną,  prowadzeni przez przewodnika pana Kamila Króla, poznawaliśmy  kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. Podczas wędrówki podziwialiśmy naturalnej wielkości modele dinozaurów zasiedlających różnorodne środowiska w ciągu 140 mln lat.

Czerwiec jest dobrym miesiącem na podsumowanie całorocznej pracy. Dnia 15.06.2016r. odbyły się zajęcia z młodzieżą uczestniczącą w drugiej edycji innowacji pedagogicznej „Wolontariat w Bursie Szkolnej. Mam wybór, wybieram pomaganie innym”. Zajęcia miały charakter ewaluacyjny - omówione zostały wszystkie działania Wolontariatu. Młodzież pracująca w innowacji uczestniczyła w różnych akcjach charytatywnych:
- „Serce dla Bartka” -  przekazano kwotę 335,00zł. - 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bursie - zebrano 454,72zł.
- „Góra Grosza” - zebrano 101,67zł.
- „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę” – zebrane suche pieczywo przekazano do Leśniczówki „Zwierzyniec”- Zbiórka plastikowych zakrętek jako surowca wtórnego - pozyskiwanie funduszy na zakup sprzętu medycznego dla chorych chłopca. Zgromadzone zakrętki przekazano współpracującej z nami pielęgniarce środowiskowej - Świąteczne Zbiórki Żywności - udział wolontariuszy w dwóch akcjach w TOP Market „Publima” - współpraca z Bankiem Żywności.- Pogotowie Krawieckie w Bursie – pomoc w wykonywaniu prostych prac naprawczych, udostępnianie akcesoriów krawieckich. Wolontariusze chętnie uczestniczyli w pracach na rzecz Bursy Szkolnej i środowiska wykonując różnego rodzaju czynności porządkowo – organizacyjne w placówce i na terenie posesji. Deklarowali też swoją pomoc dla Rady Osiedla „Słoneczne” i  Domu Pomocy Społecznej. Określona grupa wolontariuszy opiekowała się trzema paniami - osobami starszymi, chorymi i potrzebującymi pomocy. Młodzież ta wykonywała dla swoich podopiecznych proste prace porządkowe w mieszkaniach oraz robiła niezbędne zakupy w sklepie i aptece. Młodzież pracująca w innowacji wykonała prezentację wizualną działań Wolontariatu oraz gazetki tematyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza i Światowego Dnia Chorego, promując ideę Wolontariatu wśród wychowanków Bursy.  Uczestniczyła także w zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczna, spotkaniu z dziennikarzem Szymonem Hołownią założycielem fundacji „Dobra Fabryka”, mając możliwość poznania działalności wolontariuszy w krajach Afryki. Dla poprawy bezpieczeństwa wolontariusze i zainteresowani wychowankowie uczestniczyli w warsztatach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez ratowników z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy przy Komendzie Hufca ZHP Ostrowiec Św.

W ramach innowacji pedagogicznej „Wolontariat w Bursie Szkolnej. Mam wybór, wybieram pomaganie innym” dnia 09.06.2016r.  w sali teatralnej odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia poprowadzili ratownicy z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy przy Komendzie Hufca ZHP Ostrowiec Św. pod kierunkiem druha harcmistrza Dariusza Czupryńskiego. W warsztatach uczestniczyli wolontariusze i zainteresowani wychowankowie oraz Dyrektor Bursy pan Ryszard Stefankiewicz i wychowawczynie: pani Henryka Łukiczew i pani Katarzyna Jedlikowska. Wychowankowie brali aktywny udział w zajęciach, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy. Warsztaty wzbogacone były prezentacją slajdów i pokazem praktycznym z odpowiednim komentarzem.Dyrektor Bursy i wychowawcy jak co roku zadbali o to, by młodzież przed wakacjami przypomniała sobie zasady postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Nasza placówka już po raz drugi uczestniczy w akcji „Bezpieczne wakacje” organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W grupach wychowawczych odbyły się tematyczne zajęcia zwracające uwagę wychowanków na ich bezpieczeństwo podczas różnych form wakacyjnego wypoczynku. Wychowawcy zachęcali młodzież do udziału w konkursie „Moje bezpieczne wakacje”. Nasza placówka uzyskała Certyfikat poświadczający, że Bursa Szkolna w Ostrowcu Świętokrzyskim uczestnicząc w akcji „Bezpieczne wakacje” prowadzi czynne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Realizując założenie innowacji pedagogicznej „W Bursie zdrowo na sportowo” na przełomie maja i czerwca w Bursie Szkolnej zorganizowane zostały rozgrywki sportowe. Na dzień 30 maja zaplanowane zostały gry w ramach Turnieju o Puchar Dyrektora Bursy drużyn 5-osobowych.  Aby dać szansę zaprezentowania się wszystkim chętnym, uzdolnionym młodym sportowcom, zamiast jednego dnia, w bursie zorganizowano cykl  rozgrywek. Były one okazją nie tylko dla ukazania pozytywnych aspektów sportowych zmagań ale oprócz dominującej wśród większości młodzieży piłki nożnej, po raz pierwszy zorganizowano Międzyszkolny turniej Tenisa Stołowego Bursy i Internatów, mieszczących się na terenie miasta. Wychowankowie prezentowali swoje talenty i zdolności, ale także była to dobra  inspiracją dla tych, którzy ich w sobie jeszcze nie odnaleźli. Jak podkreślił na zakończenie zmagań dyrektor bursy Ryszard Stefankiewicz to dzięki sprzyjającej atmosferze, odpowiednim warunkom oraz wsparciu pracujących z młodzieżą wychowawców, talenty i uzdolnienia sportowe w bursie kwitną i rozwijają się.Przygotowaniem tegorocznych rozgrywek zajmowali się wychowawcy Jerzy Kowalski i Czesław Firmanty.

Zostać dzielnym strażakiem to marzenie niejednego chłopca a coraz częściej także  dziewczynki. Przymierzyć hełm strażaka, obejrzeć i dotknąć samochodu i sprzętu ratowniczego, to ekscytujący moment dla wielbicieli tego wspaniałego zawodu. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym pragnieniom. Mieszkańcy Bursy Szkolnej mieli okazję spełnić  swe marzenie i 11.05.2016 roku grupa najbardziej zainteresowanych osób, pod opieką wychowawców Jerzego Kowalskiego i Agnieszki Kopeć,  udała się na spotkanie do Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pan strażak, aspirant  Norbert Sławek , opowiadał bardzo ciekawie o swojej pracy. Opowiadał o jej niebezpieczeństwie, o chwilach grozy i o odpowiedzialności  ciążącej na ratownikach, oraz satysfakcji z niesionej pomocy. Chłopcy  dowiedzieli się, że zakres działań strażaków jest bardzo szeroki, począwszy od gaszenia pożarów, poprzez ratownictwo  techniczne przy wypadkach drogowych, pomoc podczas powodzi, utonięć  i różnorodnych katastrof i zdarzeń,  po pomoc przy ratowaniu zwierząt i zdejmowaniu kotka z drzewaJ. Chłopcy mieli możliwość obejrzenia różnych typów samochodów ratowniczych stanowiących  wyposażenie ostrowieckiej Straży Pożarnej. Zobaczyli w jaki sprzęt  są  wyposażone samochody strażackie, mogli przymierzyć  ekwipunek i hełm strażaka. Okazało się, że wśród naszych wycieczkowiczów mamy już ochotników strażaków, którzy w swoich miejscowościach niosą pomoc w ramach służby, bo trzeba podkreślić, że praca strażaka to służba i narażanie własnego zdrowia i życia dla ratowania drugiego człowieka.

W poniedziałek , 23 maja br. Odbyło się spotkanie pt.;”Japończycy i ich kultura” z podróżnikiem, Łukaszem Witkowskim i Panią Akiko Sobocińską, Japonką mieszkającą w Ostrowcu Św. Podczas spotkania  młodzież mogła wysłuchać opowieści, obejrzeć fotografie i ciekawe pamiątki z podróży Pana Łukasza do Kraju Kwitnącej Wiśni. Japonia to jedyny w swoim rodzaju kraj, gdzie tradycja i nowoczesność tworzą wspólną całość. Kraj wschodzącego słońca, „kapsułowych” hoteli, buddyjskich mnichów i niezwykłej ceremonii picia herbaty. Zobaczyć tam można urzędnika kłaniającego się nisko klientowi podczas rozmowy przez telefon komórkowy i zjeść  lody o smaku zielonej herbaty czy fasoli. Prezentując trzy stolice Japonii – Tokio, Kioto i Nara oraz wulkan Fudżi, Pan Witkowski opowiedział o japońskiej szkole. Pokazał też tradycyjny dom japoński. Tego rodzaju spotkania cieszą się w bursie dużym zainteresowaniem młodzieży. Mamy nadzieje, że po kolejnej wyprawie Pan Łukasz odwiedzi nas znowu.

Rekrutacja 2024/2025

Informacja dla wychowanka

Kontakt z Bursą Szkolną

Zamówienia publiczne

Zaproszenie do złożenia oferty dostaw

oraz informacja z otwarcia ofert:

- mięs i wędlin

-  produktów spożywczych

- produktów mleczarskich

Zamówienia publiczne poniżej
130 000 zł netto.

Biuletyn Informacji Publicznej

Like Box

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Gościmy

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.