Jeżeli zdecydujesz się na zanurzenie w wodzie, pamiętaj o:

ROZGRZEWCE PRZED I PO:

Przed każdym wejściem do lodowatej wody, zaleca się wykonanie krótkiej rozgrzewki np: bieg truchtem, rozciąganie, inne ćwiczenia  aerobowe typu pajacyki itp. Po krótkiej rozgrzewce, każdy początkowy mors, powinien przebywać w wodzie nie dłużej, jak 5 minut. Samo wejście do wody powinno być dynamiczne, aby nie tracić czasu na nieumyślne wychładzanie organizmu. Zaleca się, aby poziom wody sięgał do granic sutków lub pach. Ręce powinny znajdować się na głowie, aby ich przypadkowo nie zanurzyć. Pamiętać trzeba, że zbyt długa kąpiel początkującego morsa, może doprowadzić do hipotermii lub odmrożenia. Po każdej kąpieli warto dostarczyć ochłodzonemu organizmowi gorący napój np. herbatę oraz ogrzać się kocem. Jest to bardzo ważna rada dla początkujących, ponieważ organizm nie jest jeszcze na tyle zahartowany i może dojść do przeziębienia. Należy pamiętać również, że  najprzyjemniejsza temperatura do kąpieli to -8 stopni Celsjusza. Aby przyzwyczaić organizm do takiego wyczynu zaleca się morsować do 3-4 razy w tygodniu, tak jak wspomniano wcześniej oraz nie dłużej, jak 5 minut na sesję.

SPRZĘCIE DO MORSOWANIA:

Sucha bielizna na zmianę, ręcznik, klapki, coś, na czym można stanąć (np. dywanik samochodowy), ciepłe ubranie, czapka w  zupełności wystarczą. Regularnie morsujący zazwyczaj są wyposażeni albo w obuwie do sportów wodnych, albo w skarpety  neoprenowe, które chronią stopy przed ewentualnym kontaktem z ostrymi przedmiotami znajdującymi się w wodzie, a w przypadku  skarpet dodatkowo przed zimnem tych bardziej wrażliwych. Rękawice neoprenowe, które spełniają tę samą funkcję co skarpety,  morsy pływające używają także kaptura nurkowego (również z neoprenu). Kluby morsów coraz częściej mają swoje czapki i szlafroki,  które są nie tylko praktyczne, lecz także identyfikują członków konkretnej grupy.

ILE CZASU ZOSTAĆ W WODZIE:

Standardowo przyjmuje się jednak, że na początku dwa–trzy wejścia po 20–30 sekund w zupełności wystarczą. Z czasem będą one dłuższe. Doświadczone morsy wchodzą do wody jeden lub dwa razy na kilka do kilkunastu minut.  Oczywiście są i tacy, którzy wchodzą do wody na bardzo długo, pływają, ale to już nieco wyższa szkoła jazdy i wymaga nie tylko doświadczenia, lecz także dobrej znajomości własnego organizmu.

Rekrutacja 2024/2025

Informacja dla wychowanka

Kontakt z Bursą Szkolną

Zamówienia publiczne

Zaproszenie do złożenia oferty dostaw

oraz informacja z otwarcia ofert:

- mięs i wędlin

-  produktów spożywczych

- produktów mleczarskich

Zamówienia publiczne poniżej
130 000 zł netto.

Biuletyn Informacji Publicznej

Like Box

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Gościmy

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.