Światowy Dzień Książki organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. 23 kwietnia to data ważna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Większość z nas wie, że czytanie książek sprawia wiele przyjemności. Jest to również korzyść dla naszego zdrowia i sposób na zdobywanie wiedzy o świecie. Ludzie oczytani mają duże większe szanse na zrobienie kariery niż osoby stroniące od lektury. Warto o tym pamiętać. Książki mogą znacząco zmienić nasze życie i nas samych, oczywiście na lepsze. Jeśli jeszcze nie znasz zalet czytania książek, zapoznaj się z nimi.
Czytanie książek:
- wzbogaca słownictwo i sprawność językową,
- rozwija fantazję,
- ułatwia zdobywanie wiedzy,
- wpływa na umiejętność wyrażania uczuć,
- relaksuje - bawi, motywuje, uświadamia,
- pobudza do myślenia,
- wzmacnia poczucia własnej wartości,
- uczy tolerowania odmienności,
- pomaga w przezwyciężanie trudów samotności - książka może być naszym przyjacielem w smutku,
- wpływa na budowanie silnych więzi miedzy pokoleniami,
- zachowuje mózg w lepszej kondycji przez długie lata.
„Złodziejka książek” - Markus Zusak
„Stań do apelu. Pseudonim Tarzan” Andrzej Nowak – Arczewski
„W maratonie życia” – Anna Niemyczkow
„Noc Kupały” – Katarzyna Berenika Miszczuk
„Esesman i Żydówka” - Justyna Wydra
„Na skraju załamania” – B.A. Paris
„Nieodnaleziona” – Remigiusz Mróz
„Nowy wspaniały świat” Huxley Aldous
„Samotność ma Twoje imię” – Oleksa Monika A.
„Krime story” – Marcin Gutkowski
„Wybór Jaśminy” -Jeans Sasson
„Drzewo migdałowe” -Michelle Cohen Corasanti
„Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo”- Marek Rabij
Seria „Jeżycjada” - Małgorzata Musierowicz
„Przeżyć”- Yeonmi Park
„Dziewczyna o siedmiu imionach”- Hyeonseo Lee
Z braku możliwości korzystania z bibliotek, proponujemy dostęp do książek w formie elektronicznej na stronach:
Wybór darmowych ebooków z kolekcji zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej.
- https://wolnelektury.pl/Lek
Biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej.
Znajdują się tu wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych – nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy czy powieści. Serwis otwiera dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można np. w trakcie wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem.
Wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii i wolna baza tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w postaci stron wiki. Teksty zostały podzielone według typów, tematów, rodzajów i gatunków, dostępny jest też podział na literatury narodowe. Publikacje znajdują się w domenie publicznej lub udostępniane są na wolnej licencji.
Znajdziemy tu głównie klasykę literatury, choć w opracowaniach innych niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni. Książki dostępne są w formacie EPUB, MOBI i PDF.
Największa polska księgarnia z ebookami i audiobookami. Rejestrując się na woblink.com otrzymujesz możliwość pobrania bezpłatnych ebooków w różnych formatach.
Życzymy wspaniałych spotkań z literaturą!!!