Nic Ci się nie chce. Jedyne o czym marzysz to położyć się i myśleć o niebieskich migdałach. Wiesz, że masz do zrobienia coś ważnego, jednak nie udało Ci jeszcze skutecznie wprowadzić zdrowych nawyków w życiu. Co zrobić, aby tak Ci się chciało, jak się teraz nie chce? Rozwiązaniem może być motywacja. Jeśli brakuje Ci motywacji do nauki, ćwiczeń, czegokolwiek, nie szukaj jej sprzątając biurko lub porządkując notatki. Zamiast tego skup się na emocjach, bo sztuka motywacji polega właśnie na umiejętności kontrolowania emocji i wzbudzaniu w sobie pożądania konkretnych, „wymarzonych” rezultatów.
Jak się zmotywować?
1. Zaczynaj z wizją końca
Mało kogo motywuje wizja nauki do egzaminu z matematyki albo lista ćwiczeń, które wykonamy na siłowni. To, co naprawdę nakręca nas do działania, to wizja przyszłości do jakiej mogą nas te działania doprowadzić np. o dumie, którą będziesz czuł dostając się na wymarzone praktyki, staż, kończąc studia i dostając pracę w zawodzie.
2. Otaczaj się pasjonatami
Świat jest pełen pasjonatów. Z pewnością masz wśród swoich osoby wręcz uzależnione od ćwiczeń lub takie, które zwyczajnie lubią się uczyć. Spróbuj spędzać z nimi nieco więcej czasu, a zaczniesz nasiąkać ich entuzjazmem.
3. Zacznij kolekcjonować swoje dotychczasowe sukcesy
Wiele poradników dotyczących motywacji sugeruje, by dawać sobie niewielkie nagrody - za ukończony trening, egzamin itp. I choć fajnie sprawić sobie czasem fizyczny prezent, to zamiast gadżetów, proponujemy kolekcjonować swoje dotychczasowe sukcesy. Wszyscy ich pragniemy, a nawet te niewielkie dają niesamowitego motywacyjnego kopa.
4. Nie czekaj aż motywacja do nauki sama do Ciebie przyjdzie
Czasem po prostu trzeba zrobić to co do nas należy- mimo braku motywacji i chęci. Motywacja bardzo często pojawia się dopiero w trakcie robienia czegoś- nauki (gdy natrafimy na coś naprawdę ciekawego) lub podczas treningu gdy endorfiny buzują, a my czujemy, że możemy wszystko.
5. Ucz się od tych, którzy dokonali niemożliwego
Zastanów się kogo mógłbyś obrać sobie za wzór i bierzemy z niego przykład.
6. Choć raz posłuchaj Maslova
Trudno o motywację do nauki czy treningu, gdy jesteśmy zmęczeni, niewyspani i głodni. Już Maslow zauważył, że niemożliwe jest zaspokojenie bardziej subtelnych potrzeb człowieka (a taką właśnie jest nauka, rozwój osobisty albo okupiony treningiem wygląd) dopóki nie zaspokoimy potrzeb bardziej podstawowych. Chcąc częściej odczuwać motywację do nauki czy ćwiczeń zapewnij sobie 7,5 godzinny sen w nocy oraz 15 minutową drzemkę energetyczną w ciągu dnia. Może i będziesz miał odrobinę mniej czasu. Będzie to jednak z pewnością czas dużo efektywniej wykorzystany. Przestawione techniki na pewno mogą Ci się przydać. Możesz je zastosować właściwie wszędzie. Sprawdzają się nie tylko przy nauce. Wykorzystaj je także, aby zdobyć motywację do pracy, ćwiczeń fizycznych albo spełniania swoich innych, osobistych planów. Czasami może być tak, że zastosujesz jeden sposób i będzie działał on zawsze, do końca życia. Czasami po prostu podniesie szansę zrobienia czegoś o kilka procent. Najważniejsze, aby zawsze, gdy brakuje Ci motywacji, przetestować dany punkt w praktyce. Tylko w ten sposób dojdziesz do tego, co dla Ciebie jest najlepsze.