19 maja 2022 roku, wyruszyliśmy w podróż śladami pamięci
i historii Polski.
Pierwszym przystankiem naszej wyprawy był hitlerowski obóz na Majdanku. Motto "Los nasz dla was przestrogą" górujące nad mauzoleum, towarzyszyło nam podczas zwiedzania. W zadumie przechodziliśmy między barakami, słuchając opowieści przewodnika. Zetknięcie ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, poruszających przeżyć. Niesamowite wrażenie zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni i stawali się numerami. Swoim pobytem oddaliśmy hołd poległym, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu. Dla każdego z nas była to lekcja historii, o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i Patriotą. Pobyt w Majdanku uświadomił nam wszystkim, że należy doceniać i szanować fakt,
iż żyjemy w wolnym kraju.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście gdzie podziwialiśmy zamek królewski, przepiękne renesansowe kamienice, a także Plac po Farze oraz wąskie uliczki, w których można było poczuć klimat starego Lublina.
Następnie udaliśmy się do Teatru im. J. Osterwy na sztukę „Czego nie widać”, w której według Piotra Zaremby "Akcja nabiera szybko zawrotnego tempa i w zasadzie z niego nie schodzi. A zarazem pośród zgiełku i chaosu wszystko jest klarowne i w logice komedii omyłek, spójne." Podglądanie zakulisowej bieganiny, wszystkiego czego zazwyczaj w teatrze nie widać, jest równie ciekawe jak akcja samego przedstawienia i dostarcza wiele zabawy i śmiechu.
Wspaniała pogoda, wiele emocji i wzruszeń sprawiły, że wycieczkę możemy uznać za udaną i wzbogacającą naszą wiedzę. Podczas wycieczki nad naszym bezpieczeństwem czuwali:
dyrektor Krzysztof Hapczyn
oraz wychowawczynie Joanna Pietras i Marzena Baska.