Rozwijaj swoją pamięć – lista propozycji
- Efekt trwałych połączeń – polega na zapamiętywaniu informacji złożonych z kilku elementów jakby były jedną całością np. j. obcy rzeczownik od razu z rodzajnikiem, czy wydarzenie historyczne razem z datą.
- Wszystko co musisz rzeczywiście opanować na pamięć ucz się całościowo, najpierw przeczytaj kilkakrotnie po cichu, a potem powtarzaj głośno (rytmicznie przytupując nogą lub kiwając głową) w różnych porach dnia.
- Duże partie materiału najlepiej podzielić na mniejsze części, wyróżnić to co najważniejsze i powtarzać – ostatni raz najlepiej rano (natychmiast po wstaniu).
- Gdy musisz się nauczyć w kolejności epoki, fazy, części – przeczytaj kilkakrotnie a następnie z ich pierwszych liter utwórz ciąg (np. zdanie lub wyraz) dla ciebie logiczny np. profaza, metafaza, anafaza, telofaza to po prostu Panna Mania Agrafkę Tarmosi. Można je łączyć parami i tworzyć w wyobraźni śmieszne i przesadne obrazki np. talerz, kapelusz, lekarz, nóż, drewno to: na talerzu leży kapelusz, przyszedł lekarz przekroił go nożem a wewnątrz było drewno.
- Wzory matematyczne łatwiej zapamiętasz układając krótki rymowany wierszyk np. pole trójkąta nie licz na oko, mnóż pół podstawy przez jego wysokość.
- Ćwicz pamięć poprzez rozwiązywanie krzyżówek.
- Dbaj o odpowiednią ilość snu, ruchu na świeżym powietrzu i właściwy sposób odżywiania się.
Pamięć w ponad 50% zależy od stylu życia i dlatego trzeba:
- chcieć,
- umieć,
- wiedzieć,
Jak o nią dbać codziennie?.
Sprawna pamięć
Istnieją dwa rodzaje pamięci: chwilowa i trwała. Z chwilowej korzystamy, starając się zapamiętać , np: nowy numer telefonu, trwałej, gdy uczymy się czegoś, co chcemy przyswoić na długo.
Jak osiągnąć najlepsze rezultaty?
Częste krótkie ćwiczenia pamięci przynoszą lepsze rezultaty, niż jedno długie. Wykorzystuj na nie każdą wolną chwilę! Ucz się podczas jazdy autobusem, kąpieli w wannie lub gdy czekasz w kolejce po bilet lub w banku.
Ucz się rzeczy logicznych i zrozumiałych. Im lepiej ułożysz informacje, które chcesz zapamiętać, im logiczniej będą one ze sobą powiązane, tym łatwiej je przyswoisz. Szachista potrafi dokładnie zapamiętać ułożenie figur, ponieważ grę postrzega jako zorganizowaną całość. Figury nie są dla niego tylko rozstawionymi na szachownicy pojedynczymi elementami.
Ucząc się, korzystaj z wyobraźni. Dobrze jest łączyć informacje już utrwalone w pamięci z nowymi, których dopiero się uczysz, np.: tworząc i łącząc w umyśle obrazy – im zabawniejsze, tym lepiej!
Pamiętaj, że koncentracja to klucz do sukcesu! Jeśli coś rozprasza twoją uwagę, utrudnia to proces zapamiętywania. Gdy masz do zrobienia wiele rzeczy, naucz się najważniejszej.
Ogromne znaczenie dla sprawności myślenia mają nie tylko ćwiczenia, ale również odpowiednia dieta…..