Przyswajając dużą ilość nowego materiału w krótkim czasie, jesteśmy narażeni na szybkie zapominanie nowych wiadomości. Jak więc sprawić, aby nowo nabyta wiedza pozostała z nami na dużej?

Ile zapamiętujemy?

Ucząc się nowych rzeczy, nabywając nowe umiejętności i wiedzę warto zastanowić się ile z tego tak naprawę zapamiętamy i będziemy mogli stosować w praktyce w przyszłości. 

Naukowcy przeprowadzili wiele badań dotyczących tego jak działa ludzki mózg, jak zapamiętuje, ile zapamiętuje oraz jakie sposoby przyswajanie nowych informacji są najlepsze. 

Poniżej przytaczamy jedne z popularnych danych empirycznych dotyczące ludzkiego zapamiętywania. 

Jak zapominamy?

Nowo poznany materiał, który nie jest powtarzany, jest systematycznie przez nas zapominany. Jak dowiedzieliście się z poprzedniego akapitu wcale nie zapamiętujemy tak wiele.  Potwierdzeniem tego są kolejne dane naukowe - badania Ebbinghausa, który stworzył krzywą zapominania. Jest to obrazowe przedstawienie zależności pomiędzy ilością zapamiętanych informacji a upływem czasu od momentu ich przyswojenia.

 

Badanie udowadnia, że po zakończeniu nauki możemy zaobserwować szybkie obniżenie się ilości informacji przez nas zapamiętanych. Najbardziej widoczne jest to w przypadku informacji mało dla nas interesujących lub tych, które uważamy za mało sensowne. Te dane zapominamy najszybciej - już w przeciągu paru godzin po ich poznaniu. Na szczęście proces zapominania ulega znacznemu zwolnieniu po upływie dwóch dni.  Co to może dla nas znaczyć? A to, że wiedza przez nas przyswajana, nawet ta najbardziej ciekawa i nam potrzebna, może dość szybko zostać zapomniana. Dlatego też bardzo istotne jest systematyczne powtarzanie nowo poznanego materiału.  Dobrą wiadomością dla nas jest to, że pamięć można ćwiczyć. Im więcej ćwiczymy tym szybciej, łatwiej, a przed wszystkim więcej zapamiętujemy i pamiętamy!

Najlepszym jednak sposobem na zapamiętanie nowego materiału jest wykorzystanie go w praktyce. W ten sposób dużo lepiej zrozumiesz nowe zagadnienie i na dłużej zostanie ono w twojej głowie. 

Szkoła nie jest jednak jedynym miejsce gdzie przyswajamy wiedzę. Jak wiecie uczymy się przez całe życie.

Bursa Szkolna-przyjdź, zobacz, zostań

Rekrutacja 2024/2025

Informacja dla wychowanka

Kontakt z Bursą Szkolną

Zamówienia publiczne

Zaproszenie do złożenia oferty dostaw

oraz informacja z otwarcia ofert:

- mięs i wędlin

-  produktów spożywczych

- produktów mleczarskich

Zamówienia publiczne poniżej
130 000 zł netto.

Biuletyn Informacji Publicznej

Like Box

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Gościmy

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.