Remedium na nudę w obecnym czasie może stanowić nauka języków obcych chociażby po to, żeby ćwiczyć pamięć. Obecnie wiedza może mieć zastosowanie chociażby w oglądaniu obcojęzycznych stacji telewizyjnych, rozmów przez komunikatory, etc.
Skuteczna nauka opiera się na kilku „złotych regułach”, które warto poznać. Oto one:
- Reguła cichego kąta
Wybierz miejsce odizolowane od Facebooka czy telefonu. Skutek przyniesie nawet 15 minut dziennie rzetelnej nauki w skupieniu.
- Reguła spokojnego żołądka
Do nauki siadaj najedzony, ale nie przejedzony. Przygotuj sobie coś do picia, tak aby nie mieć pretekstu do przerw "tylko na herbatę".
- Reguła 15 minut dziennie
Jeżeli po jakimś czasie uznasz, że jesteś w stanie dłużej uczyć się w skupieniu, wydłuż czas do 20 czy 25 minut.
- Reguła sensownego powtarzania
Nie trać czasu na zbędne powtórki materiału, który doskonale znasz! Skup się na materiale, którego nie umiesz. Wszystko zależy od: sposobu zapisywania informacji oraz selekcji materiału.
Zapis informacji
Informacje, które masz opanować – np. słówka – zapisz na małych kartonikach. Z jednej strony wpisz słówko w języku polskim, z drugiej zaś – jego tłumaczenie na język obcy.
Selekcja materiału
Do selekcji materiału wykorzystaj pudełko z przegródkami. Poprawne tłumaczenie premiowane jest awansem do kolejnej, wyższej przegródki, a błędne – skutkuje powrotem kartonika do pierwszej przegródki.
- Reguła marchewki
Nagradzaj się za każdy sukces! Gdy systematycznie korzysta się z pudełka do nauki, nagrodą staje się przerzucenie karteczki do kolejnej przegródki, a jeszcze większą – opróżnienie całej przegródki.
- Reguła łapania okazji
Wykorzystaj każdą taką chwilę na naukę na przejrzenie kilku kartoników lub odsłuchanie nagrań z obcymi słówkami. Naprawdę warto.
- Reguła częściowego zanurzenia
W warunkach domowych możesz spróbować częściowo stworzyć sobie takie środowisko poprzez: słuchanie zagranicznych stacji radiowych, oglądanie filmów w wersji oryginalnej.
W nauce języków obcych można stosować techniki zapamiętywania takie jak: gra słów, pierwsze litery, akronimy, układy skojarzeniowe lub rymowanki czy wierszyki.